Vigtig viden

Kørekort som 17 årig

Når man tager kørekort som 17 årig som nu er en mulighed, der er der blot nogle meget klarer regler der skal følges. Du kan nu når du er 16 år og ni måneder starte på din køreundervisning. Du kan en måned  før du fylder 17 tage teoriprøven, og fra din 17 års fødselsdag tage den praktiske prøve.

Du skal have dine forældre eller dem som har din forældremyndighed til at udfylde en samtykkeerklæring. Se knappen under denne artikel. Denne samtykkeerklæring skal du have med til alt undervisning og prøver, også selvom du er fyldt 18 år i mellemtiden skal den medbringes, til du har fået kørekort. Dog ikke hvis borgerservice har stemplet den ind i din ansøgning om kørekort, også kaldet P23.

Kørekort som 17 årig betyder også at du skal have en ledsager med når du kører, denne ledsager skal være fyldt 30 år og have haft kørekort i mere end 10 år og ikke have haft det frakendt i mere end 10 år. Ledsager blanketten kan du printe ud her længere nede på siden, samt se alle reglerne om kørekort som 17 årig.

Når du har bestået køreprøven må du kører med en ledsager, som ikke har haft sit kørekort frakendt de sidste 10 år. Husk at medbringe den i underskrevet stand under kørslen ellers kan det give store bøder.

Efter du er fyldt 18 år kan du kører alene, du skal bare huske at medbringe dit kørekort. Vi vil meget gerne hjælpe hvis i har spørgsmål.

SKAL Vi OGSÅ FÅ DIG GODT KØRENDE?

Tilmeld dig vores hold her, og kom hurtigt i gang med at få kørekortet!

Send os en besked

Har du spørgsmål eller brug for hjælp så kontakt os her og vi vil vende tilbage hurtigst muligt

  Kontakt information

  EP’s Køreskole i Farum. 40 års erfaring fornægter sig ikke, så hos os er du garanteret en hurtig og sikker vej til kørekortet.

  Adresse

  Farum Hovedgade 80A, 3520 Farum

  Telefon

  45 81 35 36

  CVR. Nr.

  65639815

   

  Konto Nr.

  7651 0001339962